جزئیات مقاله

تعمیر انواع اجاق گاز

تعمیر انواع اجاق گاز

تعمیر انواع اجاق گاز

اجاق گاز را می توان یکی از پر مصرف ترین محصولات گازی دانست. در هر آشپزخانه ای یک نمونه اجاق گاز را می توان یافت. البته اجاق های قدیمی با نمونه های جدید تفاوت های زیادی دارند. تعمیر و سرویس انواع اجاق گاز کاری است که بای توسط تکنسین های حرفه ای و کاربلد انجام شود. برای اینکه بتوان برای مدت زمان طولانی از انواع اجاق استفاده کرد، باید برای حفظ و نگهداری آنها تلاش بیشتری انجام دهیم.

نمایندگی های مجاز در سراسر کشور برای تعمیر انواع اجاق گاز موجود بوده تا افرادی که به چنین سرویسی نیاز دارند، محصولات گازی خود را به افراد غیر حرفه ای نسپارند. با توجه به اینکه محصولات گازی دارای حساسیت بالایی هستند و همیشه باید عملکرد صحیحی داشته باشند، بهتر است تعمیر آنها به افرادی که صلاحیت لازم برای این کار را ندارند، سپرده نشود. نمایندگی های مجاز معمولا با تعداد بالای تکنسین فعالیت دارند و این موضوع سرعت عمل آنها را افزایش داده است. بدین ترتیب افرادی که می خواهند در کوتاه ترین زمان ممکن اجاق خود را تعمیر کنند، بهتر است این نمایندگی ها را انتخاب نمایند.

گروه رایان گاز با بیش از یک دهه تجربه توانسته با خدمات ارزنده ای که به مشتریان خود ارائه می کند، رضایت آنها را جلب کرده و این موضوع باعث شده رایان گاز نامی آشنا برای افرادی که محصولات گازی خود را تعمیر کرده اند باشد. تعمیر انواع محصولات گازی اگر به صورت اصولی انجام شود، عملکرد محصول مورد نظر با روز اول استفاده از آن تفاوت خاصی ندارد. بدین ترتیب نیازی به خرید اجاق گاز جدید نبوده و به راحتی می توان با کمترین هزینه، اجاق گاز خود را تعمیر کرده و برای مدت زمان طولانی از آن استفاده کرد.

مشتری مداری یکی از اصولی است که اگر شرکت هایی که در زمینه تعمیرات محصولات گازی فعالیت دارند به آن پایبند نباشند، ممکن است مشکلات زیادی برای شرکت های مورد نظر و مشتریان آنها به وجود آید. برای مثال اگر شرکت های فعال در زمینه تعمیر انواع محصولات گازی سرعت عمل در کار خود نداشته باشند، ممکن است مشتریان مدت زمان زیادی به زحمت بیفتند و این موضوع از سوی هیچکس پذیرفته نیست. مشتری مداری می تواند تعداد مشتریان هر شرکت یا گروه فعال در زمینه تعمیر انواع اجاق گاز را افزایش دهد.

 

 

 

آشنایی با نحوه تعمیر انواع اجاق گاز

هر کدام از اجاق گازها دارای قطعات مشترکی بوده که عملکرد مشابهی دارند. در اینجا قصد داریم با نحوه تعمیر برخی از مهمترین این قطعات آشا شویم. افرادی که اجاق آنها دچار مشکل شده، هیچ فرقی ندارد که مشکل به وجود آمده چیست، زیرا افرادی که به عنوان تکنسین به کار گرفته می شوند، با نحوه تعمیر همه قطعات محصولات گازی آشنایی داشته و توانایی برطرف کردن هر گونه اشکالی را دارند. بدین ترتیب به راحتی می توان به تکنسین های دارای مجوز اعتماد کرده و محصولات گازی خود را برای تعمیر به آن‌ها سپرد.

تعمیر فندک

 

 

 

فندک یکی از بخش های بسیار مهم در اجاق گاز به شمار می رود. برای روشن شدن شعله، گاز، هوا و جرقه نیاز است. پس از تامین گاز و وجود هوا در فضا، جرقه نیز توسط فندک ایجاد می شود. البته جایگزین هایی برای فندک وجود دارد، برای مثال در صورت خراب بودن فندک اجاق، می توان از فندک دستی و یا کبریت استفاده کرد. البته با توجه به راحتی کار با فندک روی اجاق، اغلب افراد ترجیح می دهند هر چه سریعتر اقدام به تعمیر فندک اجاق نمایند. در صورتی که فندک جرقه لازم را تولید نکند، خراب است و نیاز به تعمیر دارد. اگر اجاق گاز فندک نمی زند باید موارد زیر را مورد بررسی قرار داد تا بتوان مشکل اصلی را پیدا کرده و نسبت به رفع آن اقدام کرد.

  • فعال بودن قفل کودک
  • رسیدن رطوبت به شعله
  • انسداد سر شعله
  • مرور قسمت برقی فندک
  • بررسی وجود یا عدم وجود نشتی در اتصالات
  • نیم سوز شدن فندک

با بررسی هر کدام از این موارد توسط تکنسین های برتر در زمینه تعمیر انواع محصولات گازی، دلیل اصلی جرقه نزدن فندک مشخص شده و در این صورت به راحتی و در مدت زمان بسیار کوتاهی می توان مشکل به وجود آمده برای فندک اجاق را برطرف کرد.

تعویض یا تعمیر ترموکوپل

اگر ترموکوپل اجاق دارای مشکل باشد، ممکن است شعله روشن نماند و نتوان از اجاق گاز بهره لازم را برد. به همین خاطر در اولین فرصت باید نسبت به تعمیر و یا تعویض ترموکوپل اجاق گاز اقدام شود. ترموکوپل یکی از اجزای مهم در ساخت انواع اجاق بوده که نیاز است در نگهداری آن تلاش زیادی انجام شود زیرا در عملکرد صحیح انواع اجاق گاز نقش غیر قابل چشم پوشی را ایفا می کند. ترموکوپل علاوه بر کنترل و پخش شعله، در ایمنی انواع اجاق نیز تاثیر زیادی دارد. قطعه ای به نام بوبین این وظیفه مهم را انجام می دهد. در صورت خاموش شدن اجاق گاز و نشت گاز، بوبین به طور خودکار گاز را قطع می کند تا حوادثی مانند آتش سوزی و یا خفگی برای افرادی که در خانه حضور دارند، به وجود نیاید. چنانچه شعله اجاق به خوبی روشن نمی شود و یا پایداری لازم را ندارد، می تواند نشانه خرابی ترموکوپل باشد. با بررسی ظاهری ترموکوپل می توان خراب بودن یا نبودن آن را متوجه شد. اگر دو فلز به هم چسبیده باشند، ترموکوپل سالم است اما اگر از هم جدا شده باشند، ترموکوپل خراب شده و به اصطلاح می گویند ترموکوپل سوخته است.

 

 

 

برق گرفتن بدنه اجاق

با توجه به اینکه انواع اجاق گاز دارای تجهیزات برقی بوده و دارای مقداری سیم برای استفاده از برق هستند، برق گرفتگی بدنه اجاق گاز نیز ممکن است ایجاد شود. هر گاه به دلایل مختلف شاهد ذوب شدن یکی از سیم ها هستیم، احتمال برق گرفتگی بدنه اجاق نیز افزایش مییابد. بدین ترتیب در صورتی که این مشکل برای یک اجاق گاز به وجود آمده باشد، اولین اقدامی که باید انجام شود بررسی سیم های اجاق است. با پیدا کردن سیمی که دچار مشکل شده و تعویض آن با سیم سالم، این مشکل برطرف می شود. دقت داشته باشید در هنگامی که بدنه اجاق برق دارد، نباید با دست خیس به آن دست زد. خیس بودن دست احتمال بروز حادثه را بسیار بیشتر می کند. بهتر است این مشکل توسط تکنسین های دوره دیده و کار بلد انجام شود زیرا هر گونه دستکاری سیستم برقی توسط افراد غیر حرفه ای ممکن است مشکل برق گرفتگی بدنه اجاق گاز را بیشتر نماید.

 

برطرف کردن خرابی شیر اجاق

شیر یا ولوم یکی از بخش های اصلی انواع اجاق گاز محسوب می شود. هر گاه شیر اجاق به سفتی بچرخد و یا اصلا چرخش نپذیرد، بهتر است از آن استفاده نشود زیرا چرخش با زور زیاد باعث شکسته شدن شیر یا ولوم می شود. معمولا این مشکل با سرویس برطرف می شود و در صورت برطرف نشدن می توان اقدام به تعویض شیر اجاق کرد. شیر اجاق باید توسط تکنسین های حرفه ای تعمیر شود تا بتوان با کمترین هزینه و در کوتاه ترین زمان ممکن اجاق خود را تحویل گرفته و از آن استفاده کرد. کیفیت بالای کار شرکت های فعال در حوزه تعمیر محصولات گازی باعث می شود تا مشتریان با خیالی آسوده محصولات گازی خود را برای تعمیر به آنها بسپارند.

 

 

 

درست کردن و تنظیم شعله

گاهی اوقات شعله اجاق گاز زرد است این علامت زیاد بودن گاز نسبت به هوا در محفظه اختلاط است. برای رفع این مشکل باید میزان گاز که به محفظه اختلاط وارد می شود کمتر شود تا شعله به صورت آبی بسوزد. در این صورت شعله به بهترین شکل ممکن می سوزد و هیچ گونه اتلاف گاز نیز وجود ندارد. تنظیم بودن شعله کمک می کند تا حرارت بیشتری توسط شعله تولید شود. این کار راندمان را افزایش داده و مصرف گاز را کمتر می کند. بدین ترتیب تنظیم بودن شعله از نظر اقتصادی نیز برای مصرف کننده مقرون به صرفه است.

رفع نشتی

گاهی اوقات ممکن است به دلایل مختلف، شاهد نشتی گاز از اتصالات اجاق گاز باشیم. نشتی گاز همیشه حادثه ساز بوده و خواهد بود. بدین ترتیب بهتر است هر چه سریع تر برای رفع این مشکل اقدام شود. برای پیدا کردن محل نشتی می توان از مخلوط آب و مایع ظرفشویی استفاده کرد. با یک تکه ابر می توان اتصالات را آغشته به این مخلوط کرد. در صورت پیدا شدن حباب، محل نشتی گاز پیدا شده است. در صورتی که هیچگونه حبابی مشاهده نشود، اگر این کار توسط تکنسین حرفه ای انجام شده باشد، به معنی عدم وجود نشتی است. با توجه به حساسیت کار، بهتر است افرادی که تجربه لازم را ندارد، این کار را انجام ندهند.

مسدود شدن منافذ

اگر اجازه دهید غذا بر روی اجاق گاز سر برود، منافذی که گاز از آنها عبور می کند، دچار گرفتگی می شوند. این گرفتگی سبب می شود شعله به خوبی تشکیل نشود و گرمای لازم توسط اجاق گاز تامین نشود. بهتر است با استفاده از ابزار مخصوص سنگ های اجاق گاز تمیز شوند تا مشکلی برای آنها به وجود نیاید. باز کردن منافذ مسدود شده تا حدود زیادی بر روی افزایش دمای شعله تاثیر گذار بوده و این موضوع برای مصرف کننده اجاق گاز اهمیت بسیار زیادی دارد.

اجاق گاز یکی از محصولات گازی به شمار می رود که در آشپزخانه ها نصب می شود. اجاق ها دارای ابعاد و اندازه و همچنین طرح های بسیار متنوعی هستند. با توجه به اینکه اجاق ها گازی هستند، نیاز است تعمیر آنها به افراد متخصص سپرده شود زیرا افرادی که تجربه لازم را ندارند، ممکن است زمینه را برای بروز حادثه فراهم نمایند.