جزئیات مقاله

تبدیل و تغییر شیشه گازهای رومیزی

تبدیل و تغییر شیشه گازهای رومیزی

تبدیل و تغییر شیشه گازهای رومیزی

شیشه گازهای رومیزی یکی از اجزای مهم و حساس انواع اجاق گاز رومیزی است. معمولا برای اینکه بتوان به درستی از یک اجاق گاز استفاده کرد، باید شیشه سالم و بدون مشکلی داشته باشد. تعویض کردن راهکار اصلی برای زمانی است که شیشه گازهای رومیزی با شکستگی مواجه می شود. به طور معمول باشد شیشه گازهای رومیزی دچار شکستگی شود. اما خوب به دلایل مختلف که یکی از آنها تولید محصولات بی کیفیت و تقلبی توسط برخی از شرکت های تولید کننده می باشد، بعضی از مواقع شاهد شکستگی شیشه گازهای رومیزی می باشیم.

شیشه گازهای رومیزی معمولا به صورت سکوریت تولید می شود. سکوریت کردن معمولا در شرکت های مختلف با فرمول های گوناگون انجام می شود. همین موضوع باعث می شود شیشه گازهای رومیزی که بر روی برندهای مختلف نصب می شود، از نظر کیفیت تفاوت هایی با هم داشته باشند. شیشه گازهای رومیزی از نظر ابعاد نیز با هم متفاوت هستند، به همین خاطر شیشه هایی با ابعاد مختلف برای انواع بردهای سازنده تولید و در بازار موجود است تا در صورت لزوم تکنسین تعمیرکار اقدام به تعویض شیشه گازهای رومیزی نماید.

 

 

 

تبدیل و تغییر شیشه گازهای رومیزی یا صفحه ای زمانی معنا و مفهوم دارد که خود اجاق گاز مشکل خاصی داشته باشد. در صورتی که اجاق گاز کارایی لازم را داشته باشد و بتوان برای مدت زمان طولانی از آن استفاده کرد، تعویض یا تبدیل شیشه گازهای رومیزی نیز از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می شود. شیشه گازهای رومیزی با کیفیت های مختلف و قیمت های متفاوت تولید می شوند که معمولا تکنسین های تعمیرکار حرفه ای پیشنهاد می کند بهترین جنس موجود در بازار تهیه شود تا کارایی لازم را برای مصرف کننده داشته باشد و در مدت زمان کوتاهی دوباره با مشکل مواجه نشود.

گاهی اوقات شیشه گازهای رومیزی یا صفحه ای با یک شیشه مشابه از نظر ابعاد و اندازه ها تعویض می شود. در این صورت به آن تعویض شیشه گازهای رومیزی گفته می شود. برخی اوقات نیز شیشه گازهای رومیزی با استیل تعویض می شود، در چنین مواقعی از واژه تبدیل شیشه گازهای رومیزی استفاده می شود. بدین ترتیب ابتدا باید بدانیم چه خدماتی را نیاز داریم تا بتوان از خدمات مربوطه بهره مند شد. تبدیل یا تغییر شیشه گازهای رومیزی به منظور کاهش هزینه ها برای خرید یک اجاق گاز صفحه ای جدید انجام می شود.

 

دلایل اصلی شکستگی شیشه گازهای رومیزی یا صفحه ای

اغلب افراد بر این باورند که شیشه گازهای رومیزی با سقوط شیء سنگین بر روی آن دچار شکستگی می شود. در حالت عادی این موضوع می تواند صحیح باشد، اما با توجه به نوع خاص شیشه گازهای رومیزی و سکوریت بودن آنها، می توان گفت سقوط اشیاء در آشپزخانه باعث شکستن شیشه گازهای رومیزی نمی شود. معمولا دلایل دیگری وجود دارند که می توانند زمینه را برای شکسته شدن شیشه گازهای رومیزی فراهم نماید. در ادامه برخی از مهمترین دلایل شکسته شدن شیشه گازهای رومیزی بیان می شوند.

 

 

 

استفاده از ظرف بزرگ نسبت به سر شعله

هر اجاق گاز صفحه ای دارای چند سر شعله با سایزهای متفاوت است. زمانی که می خواهید از گازهای صفحه ای استفاده کنید، بهتر است با بررسی ظرف و شعله ها، گزینه مناسب را انتخاب نمایید. گاهی اوقات ممکن است یک ظرف خیلی بزرگ را بر روی شعله اجاق گاز صفحه ای بگذارید. این مورد احتمال شکسته شدن شیشه گازهای رومیزی را به شدت افزایش می دهد، زیرا گرم شدن آب داخل ظرف باعث می شود تا بخشی از شیشه گرم و سایر قسمت های آن سرد باشند، این اختلاف دما در بخش های مختلف شیشه گازهای رومیزی، احتمال شکسته شدن شیشه گازهای صفحه ای را افزایش می دهد. بدین ترتیب بهتر است به منظور پیشگیری از شکسته شدن شیشه گازهای رومیزی، چنین کاری انجام نشده و شعله های تکی بزرگتر را برای چنین کارهایی مورد استفاده قرار داد. استفاده از چدنی کمک نیز می تواند به پیشگیری از شکسته شدن شیشه گازهای رومیزی کمک نماید.

نشتی های ریز اتصالات اجاق گاز

اجاق گاز صفحه ای مانند سایر اجاق گازها دارای اتصالات مختلفی است. اگر هر کدام از این اتصالات نشتی داشته باشند، حتی اگر این نشتی بسیار ریز و جزئی باشد، احتمال شکسته شدن شیشه گازهای رومیزی را افزایش می دهد. یکی از اتصالاتی که دارای اهمیت بسیار زیادی دارد و اگر نشتی در آن وجود داشته باشد، احتمال شکسته شدن شیشه گازهای رومیزی را افزایش می دهد، محل اتصال لوله فرعی به کاسه اختلاط سر شعله ها است. بدین ترتیب در اولین مرحله قبل از تعویض یا تبدیل شیشه گازهای رومیزی، باید اتصالات از نظر وجود یا عدم وجود نشتی مورد بررسی قرار گیرند. بررسی اتصالات گاز صفحه ای جهت پیدا کردن نشتی باید توسط تکنسین های حرفه ای انجام شود، زیرا هر گونه اشتباه و سهل انگاری می تواند از رفع عیب موجود جلوگیری نماید.

وزن بالای ظروف

برخی از ظروف دارای سایز بزرگ و وزن بالایی هستند. بهتر است این نوع ظروف بر روی گاز صفحه ای قرار نگیرند. زیاد بودن وزن ظروف می تواند فشار مضاعفی بر روی شیشه گازهای رومیزی وارد نماید. این افزایش فشار منجر به شکسته شدن شیشه گازهای صفحه ای می شود. بهتر است از ظروف با سایز استاندارد، بر روی شعله گازهای صفحه ای استفاده شود. با استفاده از یک شعله جداگانه برای ظروف سنگین، به راحتی می توان از شکسته شدن شیشه گازهای رومیزی جلوگیری کرد.

جنس شیشه

اینکه شیشه مورد استفاده بر روی اجاق گاز ساخت چه شرکتی بوده نیز در شکسته شدن شیشه گازهای رومیزی موثر است. معمولا برخی از شرکت های سازنده شیشه های بسیار مقاوم تری را تولید و روانه بازار می کنند. ممکن است در هنگام خرید اجاق گاز، کمی اختلاف قیمت با نمونه های مشابه داشته باشد، اما دوام و طول عمر بالای شیشه گازهای صفحه ای می تواند از نظر اقتصادی برای مصرف کننده، مقرون به صرفه باشد. تکنسین های حرفه ای تعمیرکار انواع محصولات گازی به مصرف کنندگان توصیه می کنند بهترین برندها را در هنگام خرید محصولات گازی انتخاب نمایند. با توجه به حساسیت بالای انواع محصولات گازی، استفاده از نمونه های بی کیفیت موجود در بازار ممکن است هم هزینه مصرف کننده را افزایش دهند و هم برای سلامت مصرف کننده خطراتی را به همراه داشته باشد.

 

 

 

در هنگام تعویض یا تبدیل شیشه گازهای رومیزی به چه نکاتی باید توجه شود؟

قطع شیر گاز ورودی

قبل از هر گونه اقدامی برای تعویض یا تبدیل شیشه گازهای رومیزی، باید از بسته بودن شیر گاز ورودی اطمینان حاصل شود. باز بودن شیر گاز ورودی ممکن است در ادامه مشکلات زیادی را برای تکنسین تعمیرکار و مصرف کننده گاز صفحه ای به دنبال داشته باشد. افرادی که تجربه لازم در تعمیر انواع گاز صفحه ای دارند، برای هر گونه کار تعمیراتی بر روی گازهای صفحه ای، ابتدا شیر گاز ورودی را قطع می کنند.

جدا کردن چسب ها

در برخی از مواقع ممکن است مصرف کننده با چسب یا خمیر اجاق گاز صفحه ای را به کابینت متصل کند. این کار کاملا غیر اصولی بوده و شاید یکی از دلایل شکسته شدن شیشه گازهای رومیزی نیز باشد. با استفاده از یک تیغ کاتر بسیار تیز، به راحتی می توان این چسب ها را جدا کرد.

چگونه می توان شیشه گازهای رومیزی را برای تغییر یا تعویض باز کرد؟

ابتدا باید پیچ های روغن گیر و لعابی ها را باز کرد. در برخی مواقع ممکن است آزاد سازی لعابی ها با مشکل مواجه شود. این مشکل به خاطر چربی هایی که بر روی پیچ ها نشسته و یا باز و بسته کردن غیر اصولی توسط تعمیرکاران آماتور و تغییر شکل سر پیچ ها به وجود می آید. البته باید به این موضوع اشاره شود که هیچ مشکلی وجود ندارد که راه حلی برای رفع آن وجود داشته باشد. در چنین مواقعی با مته ای که سایز مناسبی داشته باشد می توان پیچ را سوراخ کرد تا باز شود. البته اسپری های روان کننده ای نیز در بازار موجود بوده که قبل از سوراخ کاری بهتر است از آنها استفاده شود و در صورت حل نشد مشکل، سوراخ کاری انجام شود.

 

 

 

مرحله بعدی باز کردن شیشه گازهای رومیزی است. برای این کار ابتدا باید در قسمت زیرین شیشه که همان حد فاصل شیشه و لگن زیرین بوده، دو عدد پیچ گوشتی قرار داد. با پیچ گوشتی ها فشاری مناسب و غیر ضربه ای به شیشه وارد می کنیم. اگر شیشه با خمیر چسبناک مشکی به لبه سینی متصل شده باشد، ابتدا با استفاده از تیغ کار باید آن را جدا کرد. با توجه به توضیحات ارائه شده، می توان به این نتیجه رسید که باز کردن شیشه گازهای رومیزی کار چندان دشواری هم نیست.

 

البته توجه داشته باشید که هیچ گونه تعمیراتی بر روی انواع اجاق گاز صفحه نباید توسط افراد آماتور انجام شود. با توجه به نکات بسیار ریز و حساسی که در تعمیرات و یا تعویض و تبدیل شیشه گازهای رومیزی وجود دارد، نباید افرادی که تخصص کافی در زمینه تعمیر انواع محصولات گازی ندارند، اقدام به چنین کارهایی نمایند. هر گونه دستکاری توسط فرد غیر متخصص، ممکن است بروز حادثه را به همراه داشته باشد که گاهی اوقات ممکن است خسارات غیر قابل جبرانی را نیز به به وجود آورد.

 

 

 

 

شیشه گازهای رومیزی یکی از مهمترین اجزای هر کدام از گازهای صفحه ای به شمار می رود. تبدیل یا تغییر شیشه گازهای صفحه ای از جمله مواردی بوده که باید توسط تکنسین های حرفه ای انجام شود. برای آشنایی با علت شکسته شدن شیشه گازهای صفحه ای و نحوه باز کردن این شیشه ها با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.